FOLIA OWV PERFOROWANA
Folia OWV perforowana przeznaczona jest głównie do aplikacji na tylne szyby samochodów, a niekiedy również na szyby boczne.
Folia OWV to samoprzylepna folia o perforowanej powierzchni. Efekt przepuszczalności światła produkt zawdzięcza dużej ilości otworków gęsto i równomiernie rozmieszczonych na całej powierzchni. Zadrukowana i zaaplikowana na szybę pojazdu tworzy skromną, ale efektowną reklamę.
Do cech charakterystycznych tego produktu należy zaliczyć to, że od wewnątrz folia ogranicza widoczność jedynie w niewielkim stopniu. Zadrukowane produkty tego typu stały się bardzo popularne na pojazdach osobowych, ponieważ sprawdzają się idealnie jako nośnik reklamy. Folie mogą być zadrukowywane w technologii solwentowej i nowoczesnej technologii druku lateksowego.
LAMINOWANIE FOLII OWV
Folia dziurkowana stosowana jest zazwyczaj na witrynach sklepowych, a w przypadku pojazdów – najczęściej na środkach komunikacji miejskiej i samochodach osobowych.
Folia idealnie sprawdza się jako reklama na autobusach i tramwajach, ponieważ umożliwia oklejenie całego pojazdu nie zasłaniając jednocześnie widoku pasażerom.
Ze względu na swoją charakterystykę folia przeznaczona jest głównie do ekspozycji zewnętrznych, przez co narażona jest na działanie warunków atmosferycznych.
Folię dziurkowaną można pokryć laminatem zabezpieczającym stałym lub płynnym. Różnica polega na tym, że dzięki laminatowi stałemu (laminat samoprzylepny w rolce) powierzchnia folii zostaje wyrównana i w otworkach nie osadza się kurz ani woda.
Laminowanie folii OWV polecamy głównie do długotrwałych ekspozycji (powyżej 12 miesięcy)
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy konieczna jest laminacja folii perforowanej?
Laminowanie Folii One Way Vision zależy od oczekiwań w stosunku do planowanego czasu ekspozycji prezentowanej grafiki. W przypadku planowania krótkookresowej prezentacji laminacja nie jest konieczna, jednak jeśli chcemy, aby reklama dłużej zachowała swoje żywe kolory, polecamy zalaminować wydruk. Nie podniesie to znacząco ceny, a wydłuży żywotność reklamy.
Jak później usunąć folię perforowaną?
Podgrzewamy naklejkę suszarką lub opalarką, rozpoczynając od krawędzi, gdzie zaczynamy ściągać folię. Należy zwrócić uwagę, aby nie ustawić zbyt wysokiej temperatury lub po prostu ogrzewać folię z bezpiecznej odległości.
Delikatnie ciągniemy i staramy się równomiernie odklejać naklejkę, idąc sukcesywnie w kierunku jej środka.
Pośpiech nie jest wskazany, należy ostrożnie i cierpliwie ściągać folię uważając, aby się nie urwała.
Jeśli naklejka jest już dość stara, może się kruszyć. Pozostałości folii dziurkowanej można usunąć z szyby przy pomocy szpatułki plastikowej lub skrobaczki do szyb. Resztki kleju zmywamy benzyną ekstrakcyjną lub rozcieńczalnikiem.
Czy grafika na folii dziurkowanej będzie dobrze widoczna?
Wydruki na folii dziurkowanej mogą przed aplikacją na auto wyglądać „blado”, ale to tylko złudzenie.
Dzieje się tak, ponieważ podczas druku farba osadza się zarówno na właściwiej powierzchni folii, jak i na śliskim papierze podkładowym widocznym w otworkach. Papier jest śliski, przez co nie przyjmuje barwnika i wygląda on w tych miejscach, jakby się nie przyjął.
Patrząc na cały wydruk na papierze podkładowym mamy przez to wrażenie, że kolory są wyblakłe.
Jednak po aplikacji naklejki na szybę można z pewnością zauważyć, że jest to pełnowartościowy wydruk o żywych kolorach, ponieważ po usunięciu papieru podkładowego wrażenie wyblakłych kolorów mija.
Grafika na folii dziurkowanej jest dobrze widoczna, jednak z uwagi na strukturę folii odradzamy stosowanie w projekcie graficznym bardzo małych elementów i tekstów.
Jak przygotować szybę do oklejenia?
Szybę należy standardowo oczyścić ze wszystkich zabrudzeń, a następnie odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub środkiem do czyszczenia szyb z zawartością alkoholu.
Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dokładne oczyszczenie brzegów szyby, miejsc przy uszczelkach, a także miejsca przy tylnej wycieraczce.
Jakie narzędzia są potrzebne do aplikacji folii dziurkowanej?
Najważniejsze narzędzia służące do aplikacji folii do zadruku:
- rakla z filcową krawędzią (zaleca się stosowanie miękkiego filcu z naturalnych włókien)
- nóż do cięcia folii, nóż do cięcia papieru lub skalpel
- magnesy
- opalarka
Czy przy oklejonej tylnej szybie można używać wycieraczki?
Jeśli okleisz tylną szybę swojego samochodu, zalecamy zaprzestania używania tylnej wycieraczki.
Przesuwanie się wycieraczki po naklejce może ją uszkodzić lub naderwać, a w przypadku wydruku bez laminatu może zwyczajnie zedrzeć warstwę farby z folii.
Naszym klientom zalecamy demontaż wycieraczki lub jej odłączenie na czas ekspozycji naklejki, aby nie włączyć je przez przypadek.
Jak aplikować folię OWV?
Jeżeli mamy pewność, że wydruk na folii one way vision porządnie już wysechł, a podkład jest dobrze wyczyszczony i odtłuszczony (np. przy użyciu środka do mycia okien, alkoholu izopropylowego itp.), możemy przystępować do klejenia.
Pierwszą czynnością jest ułożenie naklejki, czyli pasowanie wydruku do szyby. Jeżeli wydruk jest spory, wskazana będzie
pomocna dłoń, aby odpowiednio ułożyć wydruk. Jeśli wydruk jest wypuszczony na spad (jest większy od szyby po kilka centymetrów z każdej strony) można przyczepić go magnesami w miejscach, gdzie będą się one trzymały karoserii.
Jeśli nie ma takiej możliwości, możemy delikatnie przymocować wydruk do auta taśmą malarską, dzięki czemu nie przesunie się podczas klejenia.
Następnie zaczynamy kleić folię od środka naklejki posuwając się w kierunku powierzchni jeszcze nie przyklejonej. Robimy to z wyczuciem i bardzo delikatnie, kontrolując, czy folia nie ulega nienaturalnym naprężeniom. Jeżeli wszystko odbywa się bez problemów – zdecydowanym ruchem “raklujemy”, aby klej lepiej przyległ do powierzchni szyby.
Jeżeli folia jest już zaaplikowana na szybę należy ją dogrzać opalarką lub suszarką do włosów, delikatnie dociskając elementy “podnoszące się z powierzchni”. Należy pamiętać o dobrym dogrzaniu brzegów szyby.
Kolejnym, ale już końcowym etapem, jest delikatne docięcie wydrukowanej grafiki, która wystaje poza obszar szyby. Robimy to przy użyciu nożyka technicznego lub nożyka do papieru.
Cięcie staramy się wykonać jak najbliżej elementów uszczelki, ale w takiej odległości, aby wydruk w żadnym wypadku nie nachodził na gumę, ponieważ grozi to odklejaniem się folii.
Czy samochód oklejony folą One Way Vision można myć na myjni?
Tak, jednak zalecamy mycie na myjni ręcznej oraz używanie delikatnych środków czyszczących.
Zdecydowanie odradzamy mycie na myjni automatycznej.
Czy folia OWV ogranicza widoczność?
Patrząc na zadrukowaną folię z zewnątrz, przechodnie nie będą mogli zajrzeć do wnętrza samochodu, jednak od wewnątrz folia OWV ogranicza widoczność tylko w niewielkim stopniu.
W standardowych warunkach atmosferycznych naklejka nie przesłoni całkowicie widoku przez tylną szybę. W nocy również wszystko widać przez oklejoną szybę.
Kłopot z widocznością może wystąpić jedynie podczas opadów deszczu i śniegu, ponieważ opady mogą osadzić się w otworkach i przesłonić widoczność.